ekozycie.za.pl
Eko portal
Menu

Napisz

Warto zobaczyć:

News

2012-08-30 Grenlandia się topi.

Niespotykany proces topnienia pokrywy lodowej na Grenlandii zarejestrowały w ciagu kilku dni lipca satelity NASA. Zgodnie z danymi satelitarnymi około 97 proc. powierzchni pokrywy lodowej w polowie lipca uległo powierzchniowemu topnieniu.

2012-08-21 Wsparcie

Logowanie - strona w przygotowaniu

2010-09-21 Madagaskar

Madagaskar W niektórych rejonach Madagaskaru erozja osiąga spektakularne rozmiary. Na stokach widnieją głębokie wyrwy o szerokości setek metrów. Cienka i delikatna gleba powstała z żywej materii. Wskutek erozji, ta wspaniała warstwa próchnicy, która formowała się przez tysiące lat, znika. Już niedługo gleby na ogół żyzne i bogate w próchnice zanikną.

2010-08-18 Rapa Nui

Wyspa Wielkanocna Rapanui Oto jedna z teorii na temat Rapa Nui, ludu zamieszkującego Wyspę Wielkanocną, nad którą, być może warto się chwilę zastanowić.
Żyjąc na wyspie całkowicie odizolowanej od reszty świata, lud Rapanui eksploatował jej zasoby, aż nic z nich nie zostało. Ich cywilizacja nie przetrwała. Na ich wyspie rosły najwyższe palmy na świecie. Zniknęły. Rapanui wycięli je dla drewna, zapoczątkowali tym samym proces erozji gleby. Przyszedł moment, że nie mogli już wypływać na połów. Nie było drewna, by budować kanu. Mimo że Rapanui byli jedną z najwspanialszych cywilizacji na Pacyfiku, dysponowali nowoczesnym rolnictwem, rzeźbiarzami, nawigatorami, dali się złapać w pułapkę przeludnienia i wyczerpania surowców naturalnych. Doświadczyli niepokojów społecznych, buntów i klęski głodu. Większość nie przetrwała kataklizmu. Prawdziwą tajemnicą tej wyspy nie są jej tajemnicze rzeźby, lecz dlaczego Rapanui w porę nie zareagowali. To tylko jedna z wielu teorii ale o dość szczególnym dziś znaczeniu. Liczba ludności na ziemi potroiła się od roku 1950. Dlatego też w penym sensie możemy się porównać do cywilizacji Rapanui z XVII wieku. Czy my też doprowadzimy do wyczerpania surowców naturalnych naszej planety i skończymy tak jak Rapanui?

aa

2010-08-18 Dziś początek

Rozpoczyna działalność eko portal.